Ed Mulholland / Zuffa LLC / Getty Images 9.

Ed Mulholland / Zuffa LLC / Getty Images 9.

UFC için Vince McMahon’un WWE için neyse o. Organizatör ve bunu en iyi yapanlardan biri. Etki hakkında konuştuğunuzda, bir arkadaşınızı kafes dövüşü organizasyonuna finansal yatırım yapmaya ikna etmekten daha etkili olamaz – spor çöküşün eşiğinde, daha az değil. 2001’de White, arkadaşı Lorenzo Fertitta ve kardeşi Frank’ten UFC’yi Bob Meyrowitz’den almalarını istediğinde olan buydu.

Gerisi de dedikleri gibi tarih. MMA genel kabul görmeye çalışırken, White yolda dinleyen herkese vaaz veriyor ve onları bu spor hakkında eğitiyordu. Tüm silindirlere ateş ederken, White sizi duygusal olarak bir kavgaya, dövüşçüye ve karta yatırma yeteneğine sahip. Ne satarsa ​​satsın, çoğu zaman satın alıyorsun. Bu, maça çıkan tutkusundan kaynaklanıyor. – UFC’nin birincil sahiplerinden biri olan SandhuLorenzo Fertitta, organizasyonu 2001’de 2 milyon dolara satın aldı ve 2016’da 4 milyar dolardan fazla sattı. Zuffa LLCT-1.

Lorenzo Fertitta, eski UFC CEOT UFC, Fertitta olmadan bugün olduğu gibi mevcut değildir. Sade ve basit. Beyaz her zaman önde ve merkezde yer aldı, ancak 2001’den 2016’ya kadar (Fertitta UFC’yi WME / IMG’ye sattığında), finansal taahhüdü ve ticari etkisi UFC’yi başarısız bir yan gösteriden küresel bir markaya dönüştürdü. – OkamotoRoyce Gracie, altta, seçkin jiu-jitsu becerileriyle ilk dört UFC turnuvasından üçünü iddia etti. Evan Hurd / Sygma / Sygma / Getty Images 3. Royce Gracie, ilk UFC şampiyonu Grracie, yalnızca UFC’de değil, aynı zamanda dünyanın dört bir yanındaki dövüş sanatlarında önemli bir etkileyiciydi.

Brezilya jiu-jitsu’nun büyük bir sahnedeki ilk gerçek temsilcisiydi. UFC büyük ölçüde gelişmesine ve şimdi en iyi karma dövüş sanatçılarına sahip olmasına rağmen, UFC 1, en iyi dövüş sanatları formunu kesin olarak kanıtlamak için yaratıldı. O sahnede, sadece 175 poundluk Gracie, 240 pounddan daha ağır olan adamları dövdü.

Aslında, ilk dört turnuvanın üçünü kazandı. Bu, solo jiu-jitsu’nun herkese karşı işe yarayabileceğini gösterdi. Gracie, nesiller boyu savaşçıları etkiledi. Brezilya jiu-jitsu sadece bir dövüş sanatı değil, bütün bir kültür ve yaşam tarzıdır. – MelendezArt Davie, 25 yıl önce bugün piyasaya çıkan UFC’nin kurucularından biridir.

 Ethan Miller / Getty Images 4. Art Davie, UFC kurucu ortağı Eski hakeme sorarsanız "Büyük" UFC fikrini ortaya atan John McCarthy, bunun Davie olduğunu söyleyecekti. Davie, promosyonun 1993’te ne hale geldiğine dair vizyonunu geliştirmek için Rorion Gracie ile ortaklık kurdu. 1995’e kadar UFC’ye ortak oldu ve 1997’ye kadar bu rolde kalan ilk çöpçatan oldu.

Bu yılın başlarında Davie, çabalarından dolayı UFC Onur Listesi’ne alındı ​​ve White şunları söyledi: "Sanatın UFC’ye katkıları, bugün dünyanın dört bir yanındaki hayranların gördüğü sporun temelini atmaya yardımcı oldu."- TamisoConor McGregor, UFC’nin en çok satan altı izleme başına öde etkinliğinden dördünü yönetti. Al Bello / Zuffa LLC / Getty Images 5. Eski UFC hafif ve tüy siklet şampiyonu Conor McGregor Spor tarihindeki en büyük çekiliş. 2013’te UFC’ye katıldığından beri İrlandalı için ne büyük bir başarı oldu.

Jose Aldo’yu 13 saniyede nakavt etmekten UFC’nin ilk çifte şampiyonu olmaya ve Floyd Mayweather Jr. dövüşünü var olmaya istekli olmaya kadar McGregor’un kısa UFC koşusu şaşırtıcı olmaktan başka bir şey değildi. Ve spor üzerindeki en büyük etkisi kafeste yaptığı hiçbir şey olmayacak. Savaşçıların kendilerini ve değerlerini değiştirme çabaları olacaktır. – HelwaniChuck Liddell, 2005 yılında UFC’nin hafif ağır sıklet unvanını aldı ve iki yıldan fazla bir süre elinde tuttu. Josh Hedges / Zuffa LLC / Getty Images 6.

Chuck Liddell, eski UFC hafif ağır siklet şampiyonu Sosyal medya bugün olduğu gibi olmadan önce, UFC kadrosundaki dövüşçüler arasından sıyrılmak için gerçekten özel biri olmanız gerekiyordu. "Iceman, ikonik mavi şortları, mohawk saç kesimi, kafasına Japonca yazı dövmesi (tabii ki) ve Octagon’a giderken yaptığı taş gibi soğuk bakışlarıyla tam da böyleydi. UFC ile geçirdiği süre boyunca, ESPN The Magazine’e kapak olan ilk dövüşçü oldu ve televizyonda konuk oyuncu olarak yer aldı. Savaşçıların gece geç saatlerde yapılan şovlarda ve dizilerde benzer görünümler sergilediğini görmek sıradan görünse de, Liddell bunu ilk yapanlardan biriydi ve UFC’deki en ateşli rekabetlerden birinin bir parçası olması da popülaritesine zarar vermedi. Tarih. Tito Ortiz’e karşı mücadelesi gişe başarısı oldu. UFC 66: Ortiz’e karşı Liddell II, şirket tarihinde 1 milyon satın alma işlemini aşan ilk izleme başına ödeme oldu ve ikisinin bu ay sonra bir kez daha satışa çıkması şaşırtıcı değil. – SandhuRonda Rousey UFC tarafından imzalanan ilk kadın savaşçı.

 Harry Nasıl / Getty Images 7. Ronda Rousey, ilk UFC kadın dövüşçüsüSporun gerçek bir öncüsü olan Rousey, terfi tarihindeki ilk kadın dövüşçü ve UFC şampiyonuydu.süperbetin güvenilir mi Rousey’nin başarısı, kadınların bantamweight kemerini nasıl savunduğu kadar önemli değildi.

Rousey, 11’i birinci turda bitiren ilk 12 profesyonel dövüşünü kazandı. 2012 yılında unvanı aldıktan sonra, arka arkaya altı kez savundu. Rousey, Octagon içinde kazanma ve kendini onun dışında pazarlama yeteneğine dayanarak birkaç yıl boyunca MMA’nın yüzü oldu. Rakiplerini ondan önceki birkaç gibi değersiz konuşurdu.

Dövüş tanıtımları sırasındaki patentli kaşları açıktı. Rousey ayrıca reklamlarda rol alırken ve halka açık görünürken UFC’yi de destekledi. Genel mirası, kariyerinin sona ermesi nedeniyle bir darbe alacak.

İki kez elendi ve Octagon’da tekrar yarışmayı reddederek UFC’den ayrıldı ve 2018’de WWE ile anlaştı. Ancak tartışmalı çıkışına rağmen Rousey, kadın savaşçıların imajını değiştirdi ve gelecek nesillerin yolunu açtı. – RosensteinRorion UFC’nin kurucu ortağı Gracie, Brezilya jiu-jitsu’yu Amerika Birleşik Devletleri’ne tanıtmada etkili oldu. Tibrina Hobson / Getty Images 8. Rorion Gracie, UFC’nin kurucu ortağı Rorion Gracie, Brezilyalı jiu-jitsu’nun ilk ailesinin reisi olan Helio Gracie’nin en büyük oğludur.

Rorion, Rio de Janeiro’da genç olarak eğitime başladı ve 1970’lerin sonunda Güney Kaliforniya’ya taşındığında garajından jiu-jitsu öğretmeye başladı. Öğrencilerinden biri, Rorion’un Gracie Challenge hakkındaki öykülerinden etkilenen Art Davie adında bir reklam yöneticisiydi; aile üyeleri, bir kavgada Gracie jiu-jitsu’yu daha iyi hale getirmeye çalışmak için diğer disiplinlerden dövüş sanatçılarını davet etti. nadiren başarılı oldu). Davie ve Gracie, bu kısıtlamasız konsept akılda tutularak, izleme başına ödemeli TV şirketi Semaphore Entertainment Group’a götürdükleri War of the Worlds adlı bir yarışma fikrini ortaya attılar. İsim sonunda Ultimate Fighting Championship olarak değiştirildi. – WagenheimBob Meyrowitz, UFC’nin kurucularından biridir. Ed Mulholland / Zuffa LLC / Getty Images 9.

UFC kurucu ortağıMeyrowitz, Bob Meyrowitz evet dedi. Semaphore Entertainment Group’un kurucusu ve başkanı olarak, çoğunlukla müzik ve komedi gösterileri yapan, izleme başına ödemeli televizyonda öncüydü. SEG’nin spor dünyasındaki büyük girişimlerinden biri Jimmy Connors ve Martina Navratilova arasında bir tenis sergisi sunmasıydı.

Sonra Meyrowitz’in yöneticilerinden biri olan Campbell McLaren, ona War of the Worlds adında bir dövüş sanatları turnuvası düzenledi (McLaren’e Rorion Gracie ve Art Davie tarafından teklif edilmişti) ve karar vericinin ilgisini çekti. O ve ekibi, adını Ultimate Fighting Championship olarak değiştirmek de dahil olmak üzere konsepti biraz değiştirdi ve Meyrowitz topu yuvarlamak için evet dedi. – WagenheimCampbell McLaren tartışmalı sloganı ortaya attı "Kural yok" ilk UFC etkinliği için. Ethan Miller / Getty Images 10. UFC’nin kurucularından Campbell McLaren, UFC’nin kurucularından biri olan McLaren, bunu "kavga" iş için "eğlence" iş.

Bunu başından beri kabul etti. 25 yıl önceki UFC etkinliğine mümkün olduğunca çok hayran ve izleyici çekmek umuduyla, sloganını ortaya attı. "Kural yok." Ekibi – özellikle de Jason Cusson – bugün hala kullanılmakta olan kafesin tam şeklini geliştirmeye yardımcı oldu. Rorion Gracie gibi diğer kurucular rakipleri bulmaya ve eşleşmeler kurmaya odaklanırken, McClaren etkinliği mutlaka görülmesi gereken bir izleme deneyimi haline getirmekten sorumludur.

Promosyon üzerindeki etkisi abartılamaz. – MelendezFrank Fertitta, kardeşi Lorenzo ve Dana White ile birlikte 2001 yılında UFC’yi satın aldı. Zuffa LLC11. Frank Fertitta III, Zuffa, LLC KurucusuFertitta, çoğu Las Vegas bölgesinde çok sayıda kumarhanenin sahibi ve işletmecisi olan Station Casinos’un CEO’sudur.

2001 yılında, o ve küçük kardeşi Lorenzo, Zuffa (İtalyanca "kavga"), dövüş promosyonunu 2 milyon dolara satın aldıklarında UFC’nin ana varlığı haline geldi. 2016 yılında Zuffa, UFC’deki çoğunluk hissesini 4,2 milyar dolara WME-IMG (şimdiki adıyla Endeavor) tarafından yönetilen bir yatırım grubuna sattı Fertitta sahiplik döneminde Frank, CEO olarak görev yapan erkek kardeşinden çok daha az öne çıkan bir figürdü. . Ama Frank, büyük kavgalar için kafes başında bir fikstürdü ve Conor McGregor isimlerini bırakmayı severdi. "Frank Amca" kavga sonrası viski kadehleri ​​için paylaştıkları için. – WagenheimTito Ortiz, 2000’den 2003’e kadar UFC’nin hafif ağır siklet unvanını elinde tuttu.

Tito Ortiz, eski UFC hafif ağır siklet şampiyonu Huntington Beach Bad Boy. Ortiz, kendisini bir UFC’ye dönüştüren ilk UFC savaşçısı değildi. "karakter, ama onu mükemmelleştiren ilk kişi o olabilirdi. Chuck Liddell ve patronu Dana White ile rekabeti iş için harikaydı.

Ortiz, kişiliğine ne kadar ilgi gösterse de, sporun önde gelen bölümlerinden birinde meşru bir yetenekti. – OkamotoGeorges St-Pierre, iki farklı sınıfta şampiyonluk kazanan beş dövüşçüden biri. Jeff Bottari / Zuffa LLC / Getty ImagesT-13. Eski UFC siklet ve orta sıklet şampiyonu Georges St-Pierre, Quebec, Tiny Saint-Isidore fazla bir şey iddia edemez, ancak gururla, tüm zamanların tartışmasız en büyük dövüşçüsünün doğum yeri olduğunu iddia edebilir.

St-Pierre sadece iki kaybının intikamını almakla kalmadı, aynı zamanda iki farklı sınıfta bir unvan kazanan beş dövüşçüden biri. Daha etkileyici olanı, galibiyet serisine ve şampiyon olarak emekli olabilecek ender dövüş sporcusu. Boksta veya MMA’da çok az kişi bunu iddia edebilir. Anderson Silva veya Jon Jones’un aksine, özgeçmişinde herhangi bir PED kusuru yok. – HelwaniMarc Ratner, Nevada Eyalet Atletizm Komisyonu’nun eski yönetici direktörüdür. Ethan Miller / Getty ImagesT-13.

UFC düzenleyici işler başkan yardımcısı Marc Ratner, o zamanlar çok fazla hayranlık duymamış olabilir, ancak geriye dönüp bakıldığında Ratner’ı 2006’da Nevada Atletizm Komisyonu’ndan uzaklaştırmak Lorenzo Fertitta ve UFC’nin şimdiye kadar yaptığı en kurnaz hareket olabilirdi. Ratner, özünde, MMA sporunun Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da yasallaştırılmasından sorumluydu. Uluslararası Boks Onur Listesi’nin bir üyesi olan ve dövüş sporlarının en saygın kişilerinden biri olan Ratner’ın da UFC Onur Listesi’ne alınması çok gecikti. – Helwani’Big ‘John McCarthy hakemlik yaptı UFC tarihindeki en ikonik dövüşlerden bazıları.

 Jeff Bottari / Zuffa LLC / Getty Images 15. John McCarthy, eski MMA hakemi Tüm zamanların en etkili MMA hakemi olan McCarthy, sadece sporun kurallarını uygulamakla kalmadı, onları yazmasına da yardım etti. McCarthy, birkaç eyaletin sporla ne yapacağını bildiği veya hatta onunla bir şey yapmak istediği günler de dahil olmak üzere en başından beri oradaydı. McCarthy, dünya çapında sayısız dövüşe imza attı ve tarihinin en büyük anlarından bazılarının merkezinde yer aldı. "Başlayalım!"- OkamotoJoe Silva, 2001’den 2016’da emekli olana kadar UFC’de eşleştiriciydi. AP Photo / Jeff Chiu16.

Eski UFC çöpçatanı Joe Silva, 1993 yılında UFC ile çalışmaya başladı ve 2016 sonunda emekli oldu. Bu süre zarfında UFC’yi yapan, kiminle savaştığı, sözleşmelerinin ne olduğu ve terfiden ne zaman ayrıldığı konusunda etkili oldu. . UFC spikeri Jon Anik, Silva’yı uygun bir şekilde şöyle tanımladı: "can damarı" şirket, çöpçatanlık sorumluluklarına ek olarak birçok farklı şapka giyiyor.

Emekli olduktan yedi ay sonra Silva, UFC Onur Listesi’nde bir yerle onurlandırıldı. Octagon’da büyük bir dövüşün adını verin ve Silva’nın bununla bir ilgisi olma ihtimali oldukça yüksek. – TamisoJeff Blatnick, 1994’ten 2001’e kadar UFC’de yorumcuydu. AP Photo / Trovati17.

Eski UFC yorumcusu ve saygın bir Olimpiyat altın madalyası sahibi olan Platnick komiseri Jeff Blatnick, UFC’nin yaptırım ve dağıtım sorununu anladı. İlk günlerinde bir UFC yorumcusu olarak hizmet etmişti ve milenyumun başlangıcından hemen önce UFC komisyon üyeliğine yükseltilmişti. Yeniden markalaşmak için zorladı "engelsiz" çok daha lezzetli olana savaşmak "Karışık dövüş sanatları."Yönlendirmesi ve güvenilirliği ile New Jersey, 2000 yılında karma dövüş sanatlarını düzenledi ve bunu Nevada da takip etti.

Blatnick, Birleşik Kuralların resmileştirilmesinin yanı sıra turların ve değerlendirme kriterlerinin formüle edilmesine yardımcı olan grup arasındaydı. 2015 yılında, UFC, Blatnick’in karma dövüş sanatlarının büyümesindeki ayrılmaz rolünü resmen kabul etti ve onu UFC Onur Listesi’nin katılımcı kanadına getirdi. – MurphyRandy Couture, çok kez UFC hafif, ağır ve ağır siklet şampiyonuydu. Josh Hedges / Zuffa LLC / Getty Images 18. Eski UFC hafif ağır sıklet ve ağır sıklet şampiyonu Randy Couture, şampiyonluk dövüşleriyle eşanlamlıydı ve UFC rekor defteri bunu kanıtlıyor.

Birden fazla ağırlık sınıfında UFC kemerleri kazanan ilk kişi ve 15 şampiyonluk dövüşü ile promosyon rekoru kırdı (toplam 24 UFC maçında)."Doğal" yaşlanmadı. 40 yaşın üzerindeki ilk ve tek UFC şampiyonu ve 45. doğum gününe kadar tahttan indirilmedi. Daniel Cormier, Couture yaşından itibaren altı yıl içinde UFC unvanına sahip ilk dövüşçüdür. Couture’un altı şampiyonluk dönemi de bir UFC rekoru. – MurphyBrock Lesnar, UFC’nin ağır sıklet kemerini almak için 2008’de Randy Couture’u yendi.

 Cooper Neill / Zuffa LLC / Getty Images 19. Eski UFC ağır sıklet şampiyonu Brock Lesnar Herkesin çayı olmayabilir, ancak Lesnar’ın UFC üzerindeki etkisini inkar etmek mümkün değil. 2008’de kemerinin altında sadece üç profesyonel dövüşle Randy Couture’u kazanmak için bu ağır sıklet unvanını kazandı ve anında spor tarihinin en büyük çekilişlerinden biri haline geldi. Evet, UFC görev süresi karmaşıktır – ve UFC 200’deki rolünün dönüştüğü bozgunu görmezden gelemezsiniz – ancak Lesnar, UFC tarihinin en büyük çekilişlerinden biri olarak sonsuza kadar düşecektir. – HelwaniAnderson Silva 2006’dan 2013’e kadar UFC orta sıklet şampiyonu. James Law / Zuffa LLC / Getty Images20.

Anderson Silva, eski UFC orta sıklet şampiyonu Çok uzun zaman önce Silva asla kaybetmeyecekmiş gibi göründüğü bir zaman vardı.